Majstor Za Klime I Frizidere

Koliko struje troši zamrzivač? Otkrijte kako da uštedite energiju i novac

Kada razmišljate o troškovima električne energije, zamrzivač često dolazi u fokus. Ovaj aparat radi 24 sata dnevno, pa je razumljivo da želite saznati koliko struje zamrzivač troši mesečno i kako eventualno smanjiti te troškove. Kao iskusan majstor za frižidere i zamrzivače, u ovom tekstu ću vam objasniti sve što treba da znate o potrošnji struje zamrzivača, uključujući nekoliko praktičnih saveta za uštedu.

Koliko struje troši zamrzivač? Otkrijte kako da uštedite energiju i novac Majstor Za Frižidere
Majstor za zamrzivače Beograd

Kako izračunati mesečnu potrošnju struje zamrzivača?

Da biste izračunali koliko struje zamrzivač troši, prvo morate saznati njegovu priključnu snagu, koja se izražava u vatima (W). Priključna snaga je količina električne energije koju zamrzivač koristi tokom jednog sata rada. Ova informacija se obično nalazi na nalepnici na zadnjoj strani zamrzivača, u korisničkom uputstvu ili u tehničkoj specifikaciji.

Na primer, pretpostavićemo da zamrzivač ima priključnu snagu od 135 W. Da bismo dobili količinu energije u kilovat-časovima (kWh) – što je mera po kojoj se naplaćuje električna energija – potrebno je vate podeliti sa 1000. Tako dobijamo:

135 W / 1000 = 0,135 kWh za jedan sat rada

Zamrzivač radi 24 sata dnevno, tako da će dnevna potrošnja biti:

0,135 kWh × 24 = 3,24 kWh dnevno

A za mesec dana, to iznosi:

3,24 kWh × 30 = 97,2 kWh mesečno

Ako je potrebno punjenje zamrzivača freonom Beograd. Sada kada znate kolika je mesečna potrošnja, možete izračunati koliko to košta. Cena struje zavisi od tarife i zonske potrošnje (zelena, plava ili crvena zona). Recimo da je trenutna cena struje 12,40 RSD po kWh. Ukupni mesečni trošak za zamrzivač će biti:

97,2 kWh × 12,40 RSD = 1205,28 RSD

Naravno, treba imati u vidu da zamrzivač ne radi uvek punim kapacitetom – kada dostigne potrebnu temperaturu, kompresor se isključuje, što znači da je stvarna potrošnja malo manja od navedene.

Kako smanjiti mesečnu potrošnju struje zamrzivača?

Ukoliko želite da smanjite troškove električne energije koje zamrzivač generiše, postoji nekoliko praktičnih saveta koje možete primeniti.

Prvo, pokušajte da zamrzivač smestite u što hladniji deo kuće ili stana. Podrum ili terasa bez grejanja su idealna mesta, jer što je niža spoljna temperatura, to će zamrzivač trošiti manje struje da održi unutrašnju temperaturu.

Drugo, izbegavajte da pretrpate zamrzivač do kraja. Kada je zamrzivač prepunjen, potrebno mu je više energije da održi odgovarajuću temperaturu. Osim toga, važno je i da namirnice koje stavljate u zamrzivač ne sadrže mnogo vazdušnih “džepova”, jer će se na taj način povećati količina vazduha koju treba ohladiti.

Treće, držite vrata zamrzivača otvorenim što kraće moguće. Svaki put kada otvorite vrata, topli vazduh ulazi unutra, a zamrzivač zatim mora da potroši dodatnu energiju da bi ponovo dostigao odgovarajuću temperaturu. Ako je potrebno otopiti zamrzivač da bi bolje radio

I na kraju, ako koristite stariji model zamrzivača, razmislite o zameni za energetski efikasniji model. Novi modeli sa oznakom Energy Star mogu smanjiti potrošnju električne energije i do 50% u poređenju sa starijim modelima. Iako je kupovina novog zamrzivača inicijalni trošak, dugoročno gledano možete ostvariti značajne uštede na računima za struju.

Zaključak

Saznanje o tome koliko struje troši vaš zamrzivač može vam pomoći da bolje kontrolišete troškove električne energije i donesete pametne odluke kada je u pitanju uštedu energije. Primenom praktičnih saveta koje smo naveli, možete smanjiti mesečne troškove i povećati efikasnost vašeg zamrzivača.

Ako želite više informacija o tome koliko košta zamena zamrzivača ili imate druga pitanja u vezi sa održavanjem i uštedom energije, slobodno nas pozovite na 0659184575. Rado ćemo vam pomoći da pronađete najbolje rešenje za vaš dom ili poslovni prostor.