Punjenje klima uređaja freonom je postupak koji mnogi zanemaruju dok ne primete da klima više ne hladi kao nekada. Kao iskusni majstor sa višegodišnjim iskustvom, ovde ću vam detaljno objasniti sve o ovom procesu: zašto je neophodan, kako funkcioniše i zašto je najbolje poveriti ga stručnjacima.
Šta je freon i zašto je neophodan za rad klima uređaja?
Freon je rashladni gas bez boje i mirisa, koji omogućava klima uređaju da efikasno hladi ili greje prostor. Bez adekvatne količine freona, klima neće biti u stanju da postigne potrebnu temperaturu, a može doći i do oštećenja kompresora usled nepravilnog rada.
Kako prepoznati da je klima ostala bez freona?
Nedostatak freona se može prepoznati po nekoliko znakova:
- Slabije hlađenje ili grejanje – ako klima radi duže vreme, ali temperatura u prostoriji ostaje viša nego što je podešena, to može biti znak nedostatka freona.
- Neprirodna buka – često, ako kompresor radi u praznom hodu zbog niskog nivoa freona, može se pojaviti neobična buka iz spoljne jedinice.
- Stvaranje leda na unutrašnjoj jedinici – nedostatak freona može dovesti do zaleđivanja komponenata, jer se sistem bori da obavlja svoj posao sa manjkom rashladnog gasa.
Ako primetite ove znakove, vreme je za proveru nivoa freona.
Dopuna klima uređaja
Dopuna klima uređaja podrazumeva dodavanje freona kako bi klima uređaj mogao optimalno raditi. Ovaj postupak je najbolje poveriti stručnjacima kako bi se osigurala ispravnost uređaja i izbegli potencijalni kvarovi.
Da li na novom klima uređaju može iscureti freon?
Iako nov klima uređaj ne bi trebalo da ima problema sa freonom, moguća su curenja usled loše instalacije ili fabričkih grešaka. Zbog toga je važno da se montaža uređaja poveri iskusnim profesionalcima.
Zašto freon iscuri iz klima uređaja?
Freon je smešten u zatvorenom sistemu, što znači da ne bi trebalo da isparava niti da curi sam od sebe. Međutim, gubitak freona se obično dešava usled:
- Loše instalacije – ukoliko tokom montaže spojevi bakarnih cevi nisu dobro zategnuti, može doći do curenja. Ovo je često razlog za gubitak freona kod novijih klima uređaja.
- Oštećenja sistema – tokom vremena, cevi mogu biti oštećene usled vibracija, korozije ili mehaničkih udara. Čak i mali otvor u sistemu može dovesti do gubitka freona.
Pre nego što se dopuni freon, majstor će najpre proveriti sve spojeve i cevi kako bi se utvrdilo gde dolazi do curenja.
Da li se isti tip freona koristi za sve klima uređaje?
Na tržištu postoje različite vrste freona, ali najčešći su R-22, R-410A i R-32:
- R-22 – koristi se u starijim uređajima i predstavlja ekološki štetnu opciju, pa se postepeno ukida.
- R-410A i R-32 – novije klime koriste ove tipove freona jer su ekološki prihvatljiviji i energetski efikasniji.
Svaki klima uređaj ima na sebi oznaku sa tačnim tipom i količinom freona koji koristi. Prilikom punjenja važno je koristiti freon koji odgovara specifikacijama uređaja kako bi klima radila bez problema.
Proces punjenja freona
Proces punjenja freona obuhvata nekoliko koraka koje majstor pažljivo sprovodi kako bi osigurao da sve funkcioniše kako treba:
- Detekcija curenja – pre svake dopune, majstor će pomoću specijalnog uređaja proveriti cevi i spojeve na curenje.
- Vakumiranje sistema – pre punjenja, potrebno je vakumirati sistem. Ovo uklanja vlagu i vazduh iz cevi, čime se osigurava optimalan rad.
- Precizno doziranje freona – freon se dodaje pomoću vage i manometara, što omogućava tačno merenje potrebne količine gasa prema specifikacijama klima uređaja.
Cena punjenja klima uređaja
Cena dopune freona zavisi od nekoliko faktora:
- Vrsta freona – R-410A i R-32 su obično skuplji od R-22.
- Količina gasa – uređaji različitih kapaciteta zahtevaju različite količine freona. Jači uređaji obično traže veću količinu.
- Pristupačnost uređaja – ako je spoljna jedinica teško pristupačna, trošak rada može biti viši.
Za preciznu procenu troškova, najbolje je konsultovati se sa profesionalnim serviserom.
Volumen freona
Svaki klima uređaj koristi određenu količinu freona koja je specificirana od strane proizvođača. Količina freona koja se dodaje mora biti precizno dozirana kako bi uređaj optimalno funkcionisao.
Punjenje klima uređaja vlastitim rukama
Iako postoje vodiči za punjenje klima uređaja „uradi sam“, preporučuje se da ovaj posao ipak poverite stručnjacima. Rad sa gasom pod visokim pritiskom može biti opasan, a neadekvatno punjenje može dovesti do ozbiljnih kvarova na uređaju.
Kada je pravi trenutak za dopunu freona?
Kako biste izbegli kvarove i povećanu potrošnju električne energije, preporučuje se redovan servis klima uređaja, uključujući proveru nivoa freona. Najbolje vreme za ovu proveru je početak proleća, pre nego što krene sezona visokih temperatura, kao i početak jeseni, nakon intenzivnog korišćenja tokom leta.
Punjenje klima uređaja treba poveriti stručnjacima
Punjenje freona zahteva odgovarajuću opremu i veštine. Bez vakum pumpe, manometara i preciznih vaga, postoji rizik da freon bude pogrešno dozirat ili da sistem ne bude dovoljno zatvoren. Rad sa gasom pod visokim pritiskom može biti opasan, pa je preporučljivo da ovaj postupak obavljaju stručna lica.
Zaključak majstora
Punjenje klima uređaja freonom nije samo puko dolivanje gasa – to je zahtevan proces koji osigurava dugotrajnost vašeg uređaja. Nedostatak freona ne samo da smanjuje efikasnost klime, već može izazvati ozbiljne kvarove na kompresoru, što kasnije može dovesti do visokih troškova popravke.
Zato, ako primetite da vaša klima više ne hladi ili greje kao ranije, kontaktirajte stručnjaka. Pozovite 0659184575 kako biste dobili više informacija o ceni i dogovorili servis vašeg uređaja.