Majstor Za Klime I Frizidere

Koliko troši zamrzivač? Evo kako smanjiti račun za struju!

Ako se pitate koliko struje vaš zamrzivač troši mesečno, niste jedini. Zamrzivač je uređaj koji radi 24 sata dnevno i direktno utiče na vaš račun za struju. U ovom tekstu objasnićemo vam sve što treba da znate o mesečnoj potrošnji zamrzivača, kako da smanjite troškove i šta da uzmete u obzir prilikom kupovine novog zamrzivača.

Kako izračunati mesečnu potrošnju struje zamrzivača?

Prvi korak za izračunavanje mesečne potrošnje struje jeste da pronađete priključnu snagu zamrzivača, koja se meri u vatima (W). Ove informacije možete pronaći u tehničkoj specifikaciji uređaja, korisničkom uputstvu ili na nalepnici koja se obično nalazi na zadnjoj strani zamrzivača. Pretpostavimo da vaš zamrzivač ima priključnu snagu od 135 W. To znači da će za jedan sat rada potrošiti maksimalno 135 W električne energije. Kako odlediti zamrzivač majstori Beograd

Da biste ovu vrednost pretvorili u kilovat-časove (kWh), jer se struja naplaćuje prema broju utrošenih kilovat-časova, potrebno je vate podeliti sa 1.000. Dakle, 135 W pretvoreno u kWh iznosi 0,135 kWh po satu. S obzirom na to da zamrzivač radi 24 sata dnevno, njegova dnevna potrošnja iznosi 3,24 kWh (0,135 kWh x 24 h). Mesečna potrošnja, dakle, iznosi oko 97,20 kWh.

Cena potrošene struje zavisi od trenutne cene kilovat-časova, koja može varirati u zavisnosti od tarifa (jeftina ili skupa struja) i zone potrošnje (zelena, plava ili crvena zona). Na primer, ako je cena jednog kWh 12,40 RSD, mesečna potrošnja zamrzivača iznosiće oko 1.205,28 RSD (97,20 kWh x 12,40 RSD). Naravno, ovo je okvirna računica jer zamrzivač ne radi uvek punim kapacitetom, već se njegov kompresor povremeno isključuje kako bi održao postignutu temperaturu.

Kako smanjiti mesečnu potrošnju struje zamrzivača?

Postoji nekoliko jednostavnih koraka kojima možete smanjiti potrošnju struje svog zamrzivača:

  • Postavite zamrzivač u hladniji deo doma – ako je moguće, postavite zamrzivač u podrum ili na terasu gde nema grejanja. Niža temperatura okoline znači da će zamrzivač morati manje da radi kako bi održao unutrašnju temperaturu.
  • Smanjite vazduh u pakovanjima – kada pakujete namirnice u plastične kese, istisnite sav suvišni vazduh. Vazdušni „džepovi“ sadrže topao vazduh koji zamrzivač mora dodatno da rashladi, što povećava potrošnju energije.
  • Nemojte puniti zamrzivač do kraja – pretrpan zamrzivač može otežati cirkulaciju hladnog vazduha, što rezultira povećanom potrošnjom struje. Bolje je održavati balans između slobodnog prostora i namirnica.
  • Vrata držite otvorenim što kraće – svaki put kada otvorite vrata zamrzivača, hladan vazduh izlazi, a topao ulazi. Pokušajte da planirate šta vam je potrebno kako biste minimizirali vreme otvaranja vrata.

Planirate kupovinu novog zamrzivača?

Ako planirate da kupite novi zamrzivač, preporučujem da obratite pažnju na njegovu energetsku efikasnost. Savremeni zamrzivači sa oznakom “Energy Star” mogu trošiti i do 50% manje struje nego modeli starije generacije. Mada na prvi pogled možda deluje skuplje, energetski efikasan zamrzivač će vam se isplatiti kroz niže račune za struju tokom godina. Stari zamrzivač, koji možda i dalje radi, često može koštati više na duže staze upravo zbog velike potrošnje. Na koliko stepeni radi zamrzivač?

Kupovina novog zamrzivača je investicija koja može značajno doprineti smanjenju mesečnih troškova za struju, ali i povećanju pouzdanosti uređaja. Razmislite o dugoročnim uštedama i pronađite model koji će najbolje odgovarati vašim potrebama.

Zaključak majstora

Razumevanje potrošnje struje zamrzivača ključno je za smanjenje kućnih računa. Pravilnim održavanjem, optimalnim korišćenjem i izborom energetski efikasnog modela, možete značajno smanjiti mesečne troškove. Ukoliko želite više informacija o ceni ili savete za odabir novog zamrzivača, slobodno nas pozovite na 0659184575.