Mnogi korisnici klima uređaja za grejanje tokom zime žele da saznaju do koje temperature klima može efikasno zagrejati prostoriju, kao i kolika je maksimalna unutrašnja temperatura koju klima može postići.
Kao stručan majstor sa višegodišnjim iskustvom u radu sa različitim tipovima klima uređaja, podeliću vam važne informacije koje će vam pomoći da donosite informisane odluke o grejanju klima uređajem.
Maksimalna temperatura unutar prostorije
Klima uređaji mogu zagrejati prostoriju do maksimalne unutrašnje temperature od 30°C do 32°C, zavisno od snage i modela klime.
Većini domaćinstava, naročito u prosečnim dnevnim boravcima ili spavaćim sobama, ova temperatura je više nego dovoljna za udobnost tokom hladnih zimskih dana.
Takođe, podešavanje klime na preterano visoke temperature može povećati troškove i opteretiti uređaj, pa je preporučljivo održavati umeren nivo grejanja za najbolju efikasnost i dugotrajnost klime.
Radna spoljašnja temperatura – koliko niske temperature klima može podneti?
Standardne klime obično greju efikasno dok spoljašnja temperatura ne padne ispod -5°C. Kada se temperature spuste ispod tog nivoa, standardne klime se suočavaju sa većim opterećenjem, a njihova sposobnost grejanja značajno opada.
U situacijama kada je spoljašnja temperatura niska, inverter klima uređaji se pokazuju kao bolji izbor jer su dizajnirani da rade čak i kada je napolju -15°C ili čak -25°C kod naprednijih modela.
Ova mogućnost grejanja na ekstremno niskim temperaturama idealna je za domaćinstva u hladnijim regionima ili za one koji žele siguran izvor toplote tokom zime.
Koliko grejanje klimom košta?
Troškovi grejanja klimom su značajno niži kod uređaja sa višom energetskom efikasnošću (A++ ili A+++).
Za prosečnu sobu od 20-30 kvadratnih metara, klima može obezbediti toplotu po nižoj ceni u poređenju sa tradicionalnim grejnim telima, naročito ako koristite inverter klimu.
Važno je napomenuti da troškovi variraju zavisno od spoljašnje temperature i dužine trajanja grejanja, pa je za optimalnu uštedu preporučljivo održavati umerene temperature u prostoru i izbegavati prekomerno povećanje unutrašnje temperature.
Praktični saveti za efikasno grejanje klimom
- Postavite pravu temperaturu – optimalna temperatura za grejanje prostorije je između 21°C i 23°C. Ovo će vam omogućiti udobnost bez preteranog opterećenja uređaja.
- Redovno održavanje – pre grejne sezone, redovan servis klime je ključan za njen optimalan rad. Čišćenje filtera, kontrola rashladnog sredstva i opšte podešavanje klime povećava efikasnost i produžava njen vek trajanja.
- Korišćenje inverter klime – ako živite u hladnijem području ili želite pouzdan izvor grejanja tokom zime, investiranje u inverter klimu je mudra odluka. Iako su ovi uređaji nešto skuplji u početku, dugoročno će vam uštedeti na računima za struju i omogućiti udobnost čak i kada temperature padnu ispod nule.
- Dodatno grejno telo – u područjima sa ekstremno niskim temperaturama, klima može biti dopunski izvor grejanja. Kombinacija klime i drugog grejnog tela može osigurati maksimalnu toplotu i uštede u periodima najnižih temperatura.
Kada klima nije najbolje rešenje?
Iako klima uređaji nude praktično i relativno ekonomično grejanje, pri ekstremno niskim spoljašnjim temperaturama njihova efikasnost opada.
Kada temperatura padne ispod -15°C, čak i kod kvalitetnih inverter modela, potrebno je dodatno grejanje. Klima uređaji najbolje funkcionišu u umerenim do hladnim klimatskim uslovima, dok se u ekstremnim zimama preporučuje kombinacija sa tradicionalnim grejnim sistemima za optimalnu udobnost.
Treba vam savet ili pomoć stručnog majstora?
Ako želite više informacija o tome kako vaša klima može grejati vaš dom tokom zime, koji model bi bio najpogodniji za vašu klimu i prostor ili vam treba pomoć oko instalacije i održavanja, slobodno nas pozovite na 0659184575.